Dni Łosic 2019 - Znakomita frekwencja i dobra zabawa

2019-07-26 14:33 przez Małgorzata Wojcieszuk

Promocją albumu „Łosiczan Portret Własny” w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur, rozpoczęliśmy tegoroczne świętowanie Dni Łosic.  Książka będąca zbiorem starych fotografii, znalazła uznanie w oczach mieszkańców i zgromadziła ich licznie podczas piątkowego spotkania. Wieczorem  odbyły się seanse kina plenerowego dla dzieci i dorosłych.

Sobota upłynęła pod znakiem rekonstrukcji historycznych w ramach pikniku pod nazwą „Renesansowe korzenie Łosic’ realizowanego przez stowarzyszenie Semper Fidelis Respublicae. W parku miejskim stanęły liczne stoiska, które umożliwiały odwiedzającym  przeniesienie w czasie o kilka wieków wstecz. Wieczorem na targowisku, odbyła się Międzypokoleniowa Potańcówka.

Niedzielne świętowanie rozpoczęliśmy od Parady Starych Pojazdów na którą przybyli właściciele samochodów i motocykli z całego regionu.  Wzięły w niej udział także, łosickie wiedźmy poruszające się na bardzo nietypowych pojazdach.  Kolorowy korowód przejechał ulicami miasta na plac targowy gdzie miały miejsce kolejne wydarzenia zaplanowane w ramach festynu.

Na plenerowej scenie zaprezentowali się lokalni artyści:  grupy taneczne ŁDK, Manufaktura, Studio Piosenki, Wioleta Latus. Zakrze Śpiewa, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej, Pine Cellar i Wielki Bul.  Potem przyszedł czas na występy gości. Łosicką publiczność bawili wykonawcy reprezentujący nurt disco polo, grupa Playboys. Następnie odbył się występ zespołu Ambitus, który zaprezentował piosenki Seweryna Krajewskiego. W charakterze gwiazdy wieczoru wystąpił zespół Enej, który porwał publiczność folkowo – rockową energią.  Na zakończenie odbył się pokaz fajerwerków.

Jak zwykle, nie zabrakło wydarzeń towarzyszących. Najmłodsi mogli korzystać ze strefy animacji i wesołego miasteczka a na wszystkich czekały liczne stoiska wojskowe,  handlowe, gastronomiczne i firmowe.

Dni Miasta to dobra okazja do spotkań dlatego na naszym festynie nie zabrakło gości. Odwiedzili nas między innymi, Minister Cyfryzacji Marek Zagórski oraz poseł RP Daniel Milewski. Nie zabrakło członkiń Zarządu Województwa Mazowieckiego, Ewy Orzełowskiej i Elżbiety Lanc, starosty powiatu łosickiego Katarzyny Klimiuk oraz wójtów i burmistrzów sąsiednich gmin i miast, radnych powiatu, radnych Miasta i Gminy Łosice, przedstawicieli duchowieństwa, sponsorów i innych. Wszystkim serdecznie dziękujemy za obecność. Najgorętsze podziękowania kierujemy do mieszkańców Miasta i Gminy Łosice oraz wszystkich innych, którzy chcieli skorzystać z przygotowanych atrakcji.

Dobrej zabawy nie przerwały nawet chmury krążące tego dnia nad miastem Dni Łosic 2019 przeszły do historii pozostawiając garść dobrych wspomnień.

Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Miasta i Gminy Łosice, Łosicki Dom Kultury oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Sponsorem głównym Dni Łosic 2019 był Gaz System S.A. www.gaz-system.pl/.