Imieniy Marszałka wczoraj i dziś.

2019-03-20 12:10 przez Dorota Kalinowska

Imieniny Marszałka były w okresie międzywojennym obchodzone bardzo uroczyście. Ten dzień zyskał nawet rangę święta państwowego. Dziś już tylko nieliczni o tym pamiętają a działo się wówczas wiele w całej Polsce i w naszych Łosicach. 19 marca mieszkańcy Łosic mogli poznać tą stronę lokalnej historii. Mieli okazję aby, dowiedzieć się jak Imieniny Marszałka obchodzone były na „naszym podwórku”, dokładnie w roku 1933.  Wiedzę można było czerpać prosto ze źródła. Harcerze oraz zuchy z I Wielopoziomowej Drużyny „Płomienie” pod kierunkiem druhny Małgorzaty Szymańskiej rozdawali kopię „Głosu Łosic” z 19 marca 1933 roku, wydanego przez Komitet Obchodów Imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz „Gazetę Podlaską” w której opisano łosickie uroczystości.Inspiracją dla tej nietypowej lekcji historii było zdjęcie, przedstawiające mieszkańców Łosic przy pomniku Marszałka. Informacji na temat okoliczności wykonania fotografii i znajdujących się na niej  osób, poszukiwali pracownicy Łosickiego Centrum Informacji, na potrzeby przygotowywanej publikacji. Okazało się, że zostało zrobione 19 marca 1933 roku w trakcie łosickich uroczystości. Przy okazji dotarli do publikacji, które 19 marca 2019 roku, za pośrednictwem harcerzy trafiły do rąk mieszkańców.   Wcześniej burmistrz, Mariusz Kucewicz z  przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Łosice, Ewą Hornowską, sekretarz magistratu Małgorzatą Łaską oraz delegacją harcerzy, złożyli kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. W krótkim wystąpieniu, Burmistrz przypomniał o zeszłorocznych obchodach Imienin Marszałka, które zainicjowały obchody 100 –lecia Niepodległości w Łosicach. Inicjatorem akcji był burmistrz Miasta i Gminy Łosice. W realizację włączył się Łosicki Dom Kultury oraz harcerze  i zuchy.