jesteśmy widoczni na drodze - jesteśmy bezpieczniejsi

2019-12-12 15:25 przez Małgorzata Wojcieszuk

LIST OTWARTY
Szanowni Państwo

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Łosicach w trosce o bezpieczeństwo naszych mieszkańców pragną zwrócić Państwa uwagę na problem bezpieczeństwa na drogach i ofiaroochłonność wypadków drogowych wśród pieszych uczestników ruchu drogowego.

Ze statystyk policyjnych wynika, że w większości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych zawodzi znajomość przepisów ruchu drogowego oraz brak świadomości, co do potencjalnego zagrożenia. Jednak zdarzenia drogowe to nie tylko statystyki. Nieuwaga, nieroztropność, może przynieść za sobą traumę dla rodzin. Niejednokrotnie dopiero w obliczu śmierci zauważamy jak niewiele zabrakłoby ocalić życie czyjegoś dziecka, czyjejś matki, ojca, osoby najbliższej.

Zwłaszcza teraz, gdy oczekując na Święta Bożego Narodzenia, uczestniczymy w porannych i wieczornych nabożeństwach, zadbajmy o bezpieczeństwo własne i naszych bliskich. Niekorzystne warunki pogodowe i słaba widoczność dla kierujących pojazdami powoduje wydłużenie drogi hamowania a szanse na przeżycie człowieka w konfrontacji z pojazdem są niestety bardzo niewielkie. Jako piesi musimy dbać o nasze bezpieczeństwo na drodze, o naszą widoczność - korzystajmy z elementów odblaskowych i oświetlenia ręcznego, a w przypadku jazdy na rowerach pamiętajmy o obowiązkowym oświetleniu i kamizelkach odblaskowych.

Respektujmy również zasady poruszania się po drogach publicznych. Przypominamy, że pieszy uczestnik ruchu drogowego, poruszający się po drodze poza terenem zabudowanym, ma obowiązek posiadania elementów odblaskowych, które powinny być noszone w sposób widoczny dla kierowców. Jednak korzystanie z odblasków również w obszarze zabudowanym, tym bardziej w małych miejscowościach, niejednokrotnie słabo oświetlonych, mimo, że nie jest obowiązkiem, może uratować niejedno życie.   Zwracamy się, zatem z ogromną prośbą o potraktowanie naszego apelu z pełną odpowiedzialnością.

Pamiętajmy, że jeśli jesteśmy widoczni na drodze, stajemy się bezpieczniejsi.

Komendant Powiatowy Policji w Łosicach
insp. Dariusz Borkowski