Uczciliśmy pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2019-04-11 10:55 przez Dorota Kalinowska

10 kwietnia uczciliśmy pamięć Ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. przy kościele św. Stanisława, którą sprawował duszpasterz akademicki ks. Przemysław Radomyski. Część oficjalna i artystyczna odbyła się przy Skwerze im. Męczenników Katynia. Reprezentująca samorząd Miasta i Gminy Łosice, sekretarz Urzędu, Małgorzata Łaska, przypomniała w swoim wystąpieniu o znaczeniu słowa Katyń dla współczesnych Polaków. Okolicznościowe przemówienie przedstawiła również starosta powiatu łosickiego, Katarzyna Klimiuk. Katyński Apel Poległych odczytał porucznik Andrzej Wąsowski z 3 kompanii 53 batalionu lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednostka wspólnie z harcerzami z I Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Płomienie', wystawiła również posterunek honorowy przy pomniku poświęconym Ofiarom Katynia i urnie z ziemią katyńską. W tym szczególnym miejscu pamięci, delegacje parlamentarzystów, samorządowców, służb mundurowych, partii politycznych i organizacji złożyły kwiaty. Zwieńczeniem wydarzenia była część artystyczna przygotowana pod kierunkiem Konrada Górzyńskiego w której zaprezentowali się wokaliści ze Studia Piosenki ŁDK i saksofonista Michał Szysz z PSM w Łosicach. Rangę wydarzenia podniosła obecność pocztów sztandarowych z miejscowych jednostek OSP, szkół i organizacji. Dowódcą uroczystości był mł. bryg. Rafał Stefaniuk z KP PSP w Łosicach. W wydarzeniu uczestniczyli harcerze z drużyny Nieprzetartego Szlaku działającej przy Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Łosicach.
Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Miasta i Gminy Łosice, Łosicki Dom Kultury oraz Dziekan Łosicki, Proboszcz parafii św. Zygmunta w Łosicach.