Wernisaż wystawy "Dzieci Zamojszczyzny, historie prawdziwe"

2019-04-08 13:03 przez Dorota Kalinowska

5 kwietnia w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur w Łosicach, odbył się wernisaż wystawy „Dzieci Zamojszczyzny, historie prawdziwe”. Wydarzeniu towarzyszył wykład autorki scenariusza i kuratorki wystawy dr Beaty Kozaczyńskiej, która temat Dzieci Zamojszczyzny zgłębia od lat. Ma w swoim dorobku liczne publikacje i wystawy: monografię „Losy dzieci Zamojszczyzny wysiedlonych do powiatu siedleckiego w latach 1943-1945” album i wystawę „Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny. Losy dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny do dystryktu warszawskiego 1942-1945”, monografię „Nie było kiedy płakać. Losy rodzin polskich wysiedlonych z Zamojszczyzny oraz książkę „Byliśmy w transportach. Dzieci Zamojszczyzny”.
Miasto i Gmina Łosice jest jednym z partnerów wystawy. Nasz samorząd wsparł to przedsięwzięcie ze względu na związek łosiczan z dramatem wysiedleńców. Drugiego lutego 1943r. do Łosic trafiło 594 dzieci i dorosłych wysiedlonych z Zamojszczyzny. Wielu przeżyło dzięki pomocy mieszkańców.
- Niestety nasza historia to także trudne doświadczenia. Wydarzenia związane z wysiedleńcami z Zamojszczyzny są dla nas ważne i chcemy o nich pamiętać. Serdecznie dziękuję Pani Beacie Kozaczyńskiej za wieloletnią pracę nad tym tematem i poszerzanie wiedzy, szczególnie wśród młodego pokolenia – mówił burmistrz Mariusz Kucewicz.
Podczas spotkania głos zabrał także Grzegorz Arasymowicz, wójt gminy Sarnaki. Jego ojciec, Stanisław Arasymowicz, jest Dzieckiem Zamojszczyzny. Samorządowiec podzielił się z zebranymi historią jego ocalenia.
Mimo upływu lat, temat wysiedleńców z Zamojszczyzny nadal porusza. Pamięć i upowszechnianie wiedzy o tych wydarzeniach jest naszym obowiązkiem.