Gala podsumowująca tegoroczną edycję "Mikoszewskiego".

2019-12-10 14:04 przez Dorota Kalinowska

6 grudnia w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury, odbyło się podsumowanie XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Romualda III Mikoszewskiego p.h. „Ziemia najbliższa”.
Na tegoroczny konkurs przysłano 157 zestawów wierszy. Przewodniczącym składu jurorskiego, podobnie jak w latach ubiegłych był polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy, Ernest Bryll.
Prace poetów oceniali także: Jan Zdzisław Brudnicki, Ryszard Kornacki, Joanna Obrępalska i Tomasz Dobrowolski.

W gronie laureatów znaleźli się:
I nagroda w wysokości 1500 zł za zestaw wierszy opatrzony godłem: „WIĄZÓWKA” – Magdalena Cybulska – Łódź
II nagroda w wysokości 1300 zł za zestaw wierszy opatrzony godłem: „ZASŁUCHANA” – Małgorzata Januszewska – Częstochowa
III nagroda w wysokości 1100 zł za zestaw wierszy opatrzony godłem: „MISPAN DILAK” – Krystian Matuszewski – Mińsk Mazowiecki
Wyróżnienia w wysokości 800 zł:
za zestaw wierszy opatrzony godłem: „S.K.” – Sebastian Kotowski – Dąbrowa Białostocka
za zestaw wierszy opatrzony godłem: „Szymon S.” – Tomasz Mróz – Kraków
za zestaw wierszy opatrzony godłem: „Mleko panie ma najszybszy transport” –Maciej Filipek – Dęblin
Wyróżnienia specjalne za wiersze o tematyce regionalnej w wysokości 700 zł
- za zestaw wierszy opatrzony godłem: „NIKIFOR” – Janusz Pyziński – Dębica
- za zestaw wierszy opatrzony godłem: „WCIĘCIA I ROZSTĘPY” – Marek Kucak – Piekary Śląskie
wyróżnienie specjalne za wiersze o tematyce regionalnej oraz dla najlepszego literata z powiatu łosickiego - za zestaw wierszy opatrzony godłem: „JASKÓŁCZE ZIELE” – Marianna Pawłowska – Niemojki
Wyróżnienia specjalne w kategorii szkoły w wysokości 100 zł
za zestaw wierszy opatrzony godłem: „FIRE” – Aleksandra Koźluk – Szkoła Podstawowa nr 1 w Łosicach
Wyróżnienia drukiem w almanachu pokonkursowym:
- „GUARANA” – Ewelina Kuśka – Jastrzębie Zdrój
- „KOMICZNY KOMAR” – Łukasz Barys – Pabianice
- „PLASTER_ŚNIEGU” – Paulina Cedlarska – Działdowo
- „NOTEĆ” – Antonina M. Tosiek – Poznań
- „ŻYWIOŁ X” – Rafał Baron – Gdańsk
- „IMC” – Justyna Jastrzębska – Ciechanów
Zebrani mogli poznać nagrodzone wiersze w interpretacji pań: Marzanny Izdebskiej, Joanny Gąski oraz Veroniki Sakowskiej.
Na zakończenie odbył się koncert Katarzyny Groniec.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa grafik Romualda III Mikoszewskiego oraz fotografii pochodzących z albumu „Łosiczan portret własny”.
Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Romualda III Mikoszewskiego są Łosicki Dom Kultury i Powiatowe Stowarzyszenie Animatorów Kultury pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta i Gminy Łosice oraz Starosty Powiatu Łosickiego.
Tegoroczna edycja konkursu została dofinansowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.